ARCHITEKT,  ARCHIV,  HISTORIE

Hoštejn – tohle z vlaku neuvidíte!

Toto malebnou vesnicí nedaleko Zábřehu na Moravě projížní denně tisíce lidí. Zná ji kdekdo. Ale troufnu si říct, že jen zlomek z nich stačí Hoštejn zaregistrovat, natož pochytit nějaké zajímavé deatily. Jsou totiž pohodlně usazeni ve vlacích, které tudy projíždějí celkem vysokou rychlosti. Je tu několik atraktivních tunelů, mezi nimi průjezd zajímavým údolím kolem říčky Moravská Sázava.

Hů…tunel mámo… blik… hele ňákej potok…hů…tunel…blik…hele mámo, tam cosi bylo, kostel a cosi špičatýho na kopci…

Cosi zajímavého je za okny

Temno střídá za oknem rychle míjející krajina, oko v mžiku postřehne něco zajímavého, sakra, co je to na tom kopci za pomník… a vedle ten kostelík, je to až malebně romantická scéna… jenže vlak pádí dál a vesnička Hoštejn zůstává kdesi za koncovými světly posledního vagónu. A přitom ona, ač se to nezdá, je doslova nabitá historickými artefakty.

Zajímavosti

Na podivně kuželovitém a strmém kopci nad vesnicí se totiž nachází hned tři velmi zajímavé místa. Na samém vrcholu je tu umístěn pamětní jehlan připomínající všechny, kdo se podíleli na stavbě železnice na trase Olomouc – Praha. Jehlan byl zbudován roku 1847, je složený z pískovcových kvádrů, které údajně zbyly při dávné stavbě mostů v okolí.

Málokdo ale ví, že se pod tímto památníkem nachází ještě něco mnohem staršího. Už při výstupu po strmé pěšince a schůdcích člověka zaujme krásný výhled vůkol. Z této výšky vypadá právě projíždějící „pendolino“ doslova jako vláček na dětském kolejišti.

Hrad

Jenže pak se začne návštěvník rozhlížet pečlivěji, popochází sem tam a překvapen zjišťuje, že stojí na velmi podivném kopci. Jako by měl velbloud tři hrby. A kdybychom započítali i vrch s kostelíkem sv. Anežky tak čtyři. Podélný kopec je tu totiž příčně narušen hlubokými zářezy. Proč? Tohle asi není přírodní scenérie?!

Opravdu není. Pod nohama se totiž nachází zbytky kdysi rozlehlého středověkého hradního komplexu ze 13. století. A právě při jeho budování byl tento úzký hřeben vypínající se nad Moravskou Sázavou a vesničkou Hoštejn modelován dle tehdejších plánů a potřeb stavitelů.

Ovšem hrad Hoštejn – jak je u nás zvykem – byl v jisté době poničen (údajně Husity ale pravda to prý není), dlouho neobýván, pak měl nějaký čas za nájemníky darebáky, lapky a další verbež. Když pánům došla s jejich lumpárnami trpělivost, byla dominanta nad vesnicí Hoštejn znova stržena a to již definitivně.

Dílo zkázy bylo dokonáno právě při stavbě železnice, neb velké množství kamenů ze zborceného hradu bylo využito při budování kolejového svršku. Takže možná paradoxně: po kamenech ze zdiva bývalé věže teď právě projíždí ono „pendolino“ dole, v údolí. A ze zbylých pískovcových bloků určených do zdiva mostů byl na místo té dávné hradní věže vybudován památník.

No řekněte sami: Hoštejn, malá vesnice, strmý hrbol nad ní a takto propletená historie. To se často nevidí.

Abych nezapomněl na poslední zajímavost, kterou je výše zmíněný kostelík sv. Anny. Poutní a velmi romantické místo.

Hoštejn – tohle z vlaku neuvidíte!

Pokud chceš → tak písni

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!