Mahagon - "Slunečnice pro Vincenta Van Gogha"
ARCHIV,  KULTURA,  MUSIC

Mahagon – “Slunečnice pro Vincenta Van Gogha”

Do svojí pomaličku se rozrůstající se sbírky LP desek jsem zařadil jeden skvost z naší dávné hudební historie. Kapela Mahagon to v té minulé době neměla jednoduché. Vymykala se normálu – a to bolševik nerad trpěl. Přesto položila na trůn naší hudební klenotnice nezapomenutelné skladby. Jen se na ně nějak zapomíná….

Píše se rok 1972

Pár studentů pražské konzervatoře založilo kapelu. Těmi odvážlivci byli Petr Klapka a Jan Hála. Píši schválně odvážlivci protože v tehdejší době byl každý umělec pod velmi přísným dohledem drábů: kritici, různé komise zřizované bolševikem – a určitě se přiživil i nějaký ten soudruh „tajný“. A to jen proto, aby do naší socialistické morálky, nedej bože, ti mladí vlasáči a vousáči, nevtáhli hnilobu imperialistickou! Pamětníci by mohli vyprávět…

Ale zpět ke kapele. Jak bylo tehdy zvykem, repertoár zpočátku tvořili převážně převzaté skladby od takových skupin, jaké byly např. americké Chicago, Tower Of Power a další. Vždy ale šlo o kapely, které se snažili propojovat rock s jazzovou hudbou.

První kroky kapely Mahagon

Prosazuje se na Pražských jazzových dnech, kde si získává pozornost publika i kritiky. V roce 1976 nahrává dva singly a vydatně tomu napomáhají i dva členové C+K Vocalu Luboš Pospíšil a zpěvačka Zdena Adamová.

Rok 1978

Tehdy vychází eponymní studiové album a též si získává velikou pozornost. Zde jen maličká odbočka. V tehdejších materiálech se udává doslova že: … „vzbuzuje velkou pozornost mezi hudebními kritiky i poučenými posluchači“. Ano, vážení, to byl komunistický režim! Aby posluchač hudbě porozuměl, aby pochopil Mahagon, musel být poučený…

Rok 1980

Vychází druhé album kapely Mahagon nazvané “Slunečnice pro Vincenta Van Gogha“.

Bylo přijato rozporuplně. První deska byl čistý jazzrock a tímhle novým počinem se mnozí nějak nemohli prokousat. A nebylo málo posluchačů, kteří ji rovnou odmítli či dokonce označili za katastrofu. Kapela zde totiž zamířila spíše do popových a funkových vlnek.

 Ovšem nezaujatý posluchač zajásá. Na velmi bídném hudebním trhu se zjevilo něco, co bylo na hony vzdáleno tehdejšímu bolševikem podporovaném (v mnoha případech spíše trpěném) popovému trendu a la Vondráčková, Zagorová atd. A zpěvačka Adamová v Mahagon zpívá rozhodně lépe, než všechny tehdejší zlaté slavice dohromady! Její zpěv má dynamiku, něhu, mazlivost i rockové nabroušení. Je barevný. Ve skladbách, tu dominuje, tu se skrývá jaksi v pozadí, ale stále je přítomen. Myslím, že i dnes by se mnohé skladby uživili v rádiích. Jenže to by je musel někdo znát…

 • SLUNEČNICE PRO VINCENTA VAN GOGHA I. (Prosvícení)

Krásný úvod, zní jako z nějakého filmu. A hned Adamová ukazuje kvalitu svého zpěvu. Je to pop, ale úplně jiný, než jaký byl tehdy obecně vnímán. Tohle se prostě tenkrát v Československém rozhlasu opravdu hrát nemohlo. Poetický text, který je ale nutné sledovat.

 • PRAMENY POZNÁNÍ

Funky začátek, štěkavé dechy. A pak se to už rozjede v typickém jazzrockovém rytmu. Na klávesy hraje Kocáb. Ten základní motiv mi však něco připomíná. Sorry, tady mám pocit, že kapela trošku sáhla pro nápad jinam. Když si poslechnu skladbu z roku 1975 That’sTheWay (I LikeIt) od kapely KC &TheSunshine Band, tak refrén má hodně, hodně podobný motiv. Ale možná se mýlím.

 • STRÁNKY DENÍKU POD ROLÁKEM

Krásný zpěv Adamové od samého začátku. Kocáb za piánem v pozadí. Tohle je přesně ta skladba, která tehdy (a možná dodnes) mnohým jazzrockovým fanouškům pije krev. Je uhlazená. Člověk je až překvapený, do jaké vokální polohy je Adamová schopná se položit.

 • VILA ZA MILION

Tak tohle je rocková Adamová. První na desce. A šlape jí to náramně! Ve střední části se potká hlas s výraznou akustickou kytarou Michala Pavlíčka a zní to velmi dráždivě. To aach…jhe..jhe…je boží!

 • VÁLKA ŠÁLKŮ

 Rytmika šlape vefunkyrytmu a do hry vstupují opětdravé dechy. Skladba má docela slušný odpich. Ale ten text… Moc jsem ho nepochopil. Copak jím chtěl pan Vrba říct? Každopádně zde Adamová opět ukazuje, že umí! Zatraceně dobře.

 • CINKNI MINCÍ

Opěr rockové téma. Adamovátrhá hlasivky nadoraz. Sluší ji to! Skladba šlape! A na okamžik zde zasóluje i Pavlíček.

 • DOPIS MARII, PAVLOVI A OTCI

Velmi povedené instrumentálka! Či spíš prostor pro zajímavé modulování tónů basové kytary. Ježíš, kdo by si dnes dovolil dát na desku takovouto pasáž!? Moc příjemný poslech.

 • PLÁTĚNÝ SEN

 Krásně vystavěná melodie. Adamová zpívá čistě a přesně na téhle skladbě mě dochází jedno: kdyby tehdy tato paní „táhla“ s hlavním proudem pop music, všechny ty Zagorky, Rottrovky a další tehdejší pěnice by s přehledem strčila do kapsy. O tom jsem přesvědčený!

 • A KÁMEN TU NECHÁM

 Zase jazzrocková skladba. Ale po čertech dobrá! Má to šťávu a ta baba za mikrofonem ukazuje další odstín svých pěveckých možností.

 • SLUNEČNICE PRO VINCENTA VAN GOGHA II. (Předzvěst)

Hutný a dramatický smyčcový riff, lehké cvrlikání kláves. A skvělý zpěv, jak jinak. Zvláštní hudební útvar. Nevím, kam ho zařadit. Vážná hudba?

 • SLUNEČNICE PRO VINCENTA VAN GOGHA III.

Jazzrock, rytmické proměny, baskytarové bublání – a jsou slyšet i conga. Pan Hrubeš svými bubenickými breaky tomu všemu dává řád.


A je tu Epilog. Jakoby v ozvěně navrací hlavní téma z prologu. Slyšíme opět široký zasněný vokál Adamové vznášející se nad tlumenými, pochmurně znějícími klávesami. Tajemný a mystický závěr desky

MAHAGON: Slunečnice pro Vincenta van Gogha

Nahráno 25.6. – 6.7. 1979 v Dejvicích

1. Slunečnice pro Vincenta van Gogha I – Prosvícení (4:53) P.Klapka/P.Vrba
2. Prameny poznání (4:02) P.Klapka
3. Stránky deníku pod rolákem (4:30) P.Klapka/P.Vrba
4. Vila za milion (3:50) P.Klapka/J.Machek
5. Válka šálků (3:53) P.Klapka/P.Vrba
6. Cinkni mincí (4:15) P.Klapka/P.Vrba
7. Dopis Marii, Pavlovi a otci (2:08) P.Klapka
8. Plátěný sen (2:55) P.Klapka/J.Machek
9. A kámen tu nechám (3:52) P.Klapka/P.Vrba
10. Slunečnice pro Vincenta van Gogha II – Předzvěst (2:08) P.Klapka/P.Vrba
11. Slunečnice pro Vincenta van Gogha III – Neúnosnost (6:36)

P.Klapka/P.Vrba
Zpěv: Z.Adamová

MAHAGON

Zdena Adamová – zpěv

Michal Pavlíček -kytary

Michal Kocáb – klávesy

Petr Klapka – bass

Jiří Hrubeš – bicí

Naďa Vávrová – conga

Zdeněk Šedivý, Jindřich Parma – trubky

Antonín Nachtman, Svatobor Macák – tenorsaxofon

Pavel Dránčák – tuba

Pokud chceš → tak písni

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!