Dáma Georgia Randall spouští bluesový randál
ARCHIV,  KULTURA,  MUSIC

Dáma Georgia Randall spouští bluesový randál

Tři alba. A tři nálože kvalitní hudby! Stylové zaměření? Řádně tlustý hovězí blues-rock-soulový steak přelitý chuťově perfektně vymazlenou pop omáčkou. Tohle dáma Randall umí uvařit výtečně!

Kdo je Georgia Randall?

Narodila se a vyrůstala ve Virginii a už od pěti let zpívala. Jak je v Americe zvykem, evangelium v kostelním sboru, kde ji, podle vlastních slov, hodně ovlivnil černošský gospel. Ještě jako teenager se urvala a začala profesionálně zpívat v místních kapelách. V současnosti už dáma Georgia Randall spouští bluesový randál jako frontwoman kapely se svým programem. A to buď sólo, ve dvojici, trojici nebo početnějším bandem.

Natočila tři alba: v roce 1918 stihla hned dvě: „Fly on“ a „These Days“. A před pár dny vydala desku třetí v pořadí s názvem „Help Wanted

A čím je dáma Randall zvláštní?

Hraje na kytaru – a vůbec ne špatně. Její hra je v nahrávkách – když ne dominantní, tak hodně výrazná. Ostatně jak se bluesrockový nářez sluší. Ovšem velmi zajímavý je její zpěv. Georgia Randall umí, zpívá čistě a přitom neztrácí rockovou dravost a bluesovou naléhavost. A hlavně: v mnoha polohách svoji barvou hlasu připomíná slavnou „poprockovou babičku“ jménem Tina Turner. Zvláštní, dokonce se mi zdá, že v některých skladbách se do té „Turner“ barvy tlačí tak trochu úmyslně.

Album „Help Wanted“ 2020

A začínáme hned zostra. Titulní skladba je pěkně blues-rockově odpíchnutá, šlapající basa, štěkající kytara paní mistrové, tohle může být na koncertech dobrý otvírák.

Pokračujeme v krasojízdě, druhá v pořadí „Anticipation Blues“ je už klasické blues s dobře vystavěným sólíčkem paní mistrové. Prý byla inspirovaná blížícím se hurikánem…

Trojka „Motherless Child“ je skladba omatlaná přesně tou pop omáčkou zmíněnou v úvodu. Chytlavá věc, které by neměla mít problém uchytit se v rádiových playlistech. Ovšem ne v těch našich, tupých a zastydlých kdesi v minulosti, v bahnitých rybníčcích české pop music.

Pátá v pořadí je můj vrchol alba. „Drive-in Fantasy“. Opět spíš pop-rocková skladba ve volném tempu, ozvláštněná rozvernou klavírní figurkou v pozadí. Dobře nahraná basa a kytarové vyhrávky.

Šestka v pořadí „Do Right“ je mi nějak povědomá: nemůžu si pomoct, ale připomíná mi jednu pecku druhdy slavné kapely „Ugly Kid Joe“ s názvem „Everything About You“.

Sedmá svižnůstka nese název „River Come Down“ a v právě v refrénu mi hlas Randall občas dost silně připomene Tinu Turner.

Osmička je blues jako řemen. Jednoduchý rytmus, frázovaný zpěv – údajně o obrovském dubu za okny ložnice. Georgie Randall.

Závěrečnou „Its It Today“ věnovala zpěvačka údajně svému psovi. Pokud ten čtyřnohý tvor rád a oddaně poslouchá, jak dáma Randall spouští bluesový randál, je to zvláštní zvíře.

Help Wanted“ není nikterak zvláštní deska. Pohledem minulosti, myslím. Všechno tu už bylo: rock, blues, soul, gospel. Ovšem je pravda, že Georgia Randall to tak šikovně uvařila, že ten steak s pop omáčkou je kuewsky chutný, a nejen ten pes se po něm pětkrát olízne. A zní sakra moderně!

Na závěr opět moje povzdechnutí: proč, proč, proč? Proč se něco podobného nenatáčí a nehraje u nás?

Moje hodnocení 97%

One Comment

Pokud chceš → tak písni

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!