ARCHIV,  KULTURA,  MUSIC

Keith Richards – Talk Is Cheap

Album Talk Is Cheap slaví velké výročí, neb není to tak dávno, co uplynulo 30 let od jeho vydání! Nyní byla vydána v reedici, po zvukové stránce vyčištěná. Ve dvou verzích: první ta normální -obyčejná, druhá v luxusní verzi, na nosičích LP + CD, doplněnou ještě o raritní nahrávky, výpravný booklet či originální trsátko.

Keith si potřeboval odpočinout

Ano, to byl před třiceti lety důvod, že si Keith Richards odskočil z domovské kapely Rolling Stones a nahrál svoji první sólovou desku. Co za tím „odpočinutím“ bylo? Údajně došlo k výraznému ochladnutí vztahů s šéfem kapely Mickem Jaggerem. Pravda ovšem je, že to byl právě on, který se jako první vrhnul na sólovku. Psal se rok 1988. Rolling Stones si udělali volno a tak se mistr Keith spřáhnul s kapelou…

X-Pensive Winos

Tu tvořili: kytarista Waddy Wachtl, klávesák Ivan Neville a bubeník Steve Jordan. Nebyli sami, lidiček se na této desce vystřídalo víc. A všichni spolem nahráli skvělé album. Z dnešního pohledu se tak stalo v době hudebního zlomu. Začala totiž vládnout MTV. Do popředí se draly syntetické bicí a první, počítači tvořené, samply a loopy. V této elektronicky pionýrské době se Keith Richards se svými kumpány vrátil ke kořenům rocku a blues. Nicméně došlo k neskutečné zvláštnosti. První singl z této desky, skladba „Take Is So Hard“, byla třeskutá svým garážovým zvukem ale přesto se ještě v MTV prosadila! Ano, ještě!

X-Pensive Winos

Keith a jeho zpěv

Mnozí v té době tvrdili, že tenhle chlap prostě zpívat moc neumí a je použitelný jen a pouze pro doprovodné vokály na pozadí zvuku Rolling Stones. Chyba! V každé skladbě na této desce Keith svým lehce „zakouřeným hlasem“ dokazuje, že „koule“ má!

A tak se mi vinyl točí na gramofonu…

…a z repráků leze, to co je dnes neuvěřitelně vzácné zboží. Poctivě zahraný, dřevní, garážový rock, pecky, které mají tah na bránu. Jedna vedle druhé.

Could´d Stood You Up“ je šlapající pecka vytažená někdy z padesátých let minulého století. Špinavý rock´n´roll vyzdobený špičkovým mini sólem klavíru.

Make No Mistake“ je volně plynoucí skladbička v pochodovém rytmu, ozvláštněná dechovou sekcí a výborným hlasem zpěvačky jménem Sarah Dash.

V „You Don´t Move Me“ je ke slyšení Richardsova typická hra s odsekávanými kytarovými riffy.

How I Wish“ se stala další hitovou singlovkou, i když slávy té první už nedosáhla. Ostatně, dle mého názoru, jsou tu lepší skladby.

Jako třeba „Locked Away“. Baladická, nástrojově bohatá písnička s krásnou melodií, ke které hlas Keitha sedne jako prdel na hrnec. Viz video dole.

Kdybych se zamkl
A dnes jsme to všechno ztratili
Řekněte mi upřímně, stále byste mě milovali stejně?
Kdybych vám ukázal své nedostatky
Kdybych nemohl být silný
Řekněte mi upřímně, stále byste mě milovali stejně?
Právě teď
Kdybych se soudil o život, chlape, zůstal bys po mém boku?

A potom závěrečná „It Means A Lot“. Houpavý sound se dere vpřed jako tank, skvěle „ostnaté“ riffy, prostě boží věc!

Keith Richards – Talk Is Cheap. 30 let a něco navíc stará deska! Měla to být tehdy jen jakási bokovka. Neměla znamenat nic! Čas tomu chtěl, že se z téhle klasiky klasik mladí učí. Nebo měli by se učit.

Neb pro dnešek zaplněný počítačovým hnusem je tohle album pohlazení po duši. Škrábe, jak ulámané nehty drhnoucí rezatý plech. Moje uší mají svátek!

Hodnocení: 100 bodů ze 100

Pokud chceš → tak písni

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!