FILM,  KULTURA,  Výběr ze starších článků

Vlak / Le Train – film z roku 1964

Tenhle černobílý snímek by měl shlédnout každý fanoušek parních lokomotiv! Ve filmu Vlak / Le Train totiž hrají tyto krásné stroje v podstatě hlavní roli. Děj filmu je celkem přímočarý, jednoznačný a víceméně po celou svoji délku se odehrává na železnici, nebo v těsném okolí.

Němci kradou

…a vše začíná 2. srpna 1944. V Paříži se jistý německý důstojník jménem von Waldhejm snaží napakovat, co nejvíc to jde. A tak ze slavných muzejních sbírek Musee Du  Jeu De Palme krade ta nejcennější obrazová díla, ukládá je do pečlivě označených dřevěných beden. Se svolením nadřízených si pořídí vlak a tím si má celý lup dovézt do Německa. Jenže jsou tu francouzští odbojáři působící kolem železnice.

Tak to asi nezvládneme

A ti se zhostí delikátního úkolu. Za každou cenu zamezit vývozu ale obrazy nepoškodit! Zpočátku se jim do toho zapeklitého a nebezpečného úkolu vůbec nechce. Ale nakonec se postarají, aby to von Waldhejm neměl ani trochu jednoduché. Ten má navíc málo času. To je děj ve stručnosti.

Proč by měl film Vlak / Le Train vidět fandové železnice? Protože se jedná o neskutečně sugestivní, „špinavé“ a hodnověrné scény s tématem parních lokomotiv, francouzské železnice a lidí kolem ní. Jízda, práce mašinfírů, dramatické nehody, lokomotivy vykolejené, vyhozené do vzduchu či jen tak, uhánějící krajem, dnem, nocí, práce v depu s rozbitou ojnicí… A pozor! Dramatické explozivní scény nebyly točené s žádnými modely! Vše pěkně natvrdo, jako by to bylo doopravdy.

A vězte, že v roce 1965 byl film Vlak / Le Train dokonce nominován na slavného Oscara v kategorii nejlepší scénář!

Osoby a obsazení

Zahráli si v něm skvělí herci: Burt Lancaster v titulní roli inspektora železnic a odbojáře Labiche, Paul Scofield v roli německého plukovníka von Waldheima, slavná a věčně podmračená Jeanne Moreau v roli Christine nebo nepřehlédnutelný Michel Simon v roli mašinfíry.

Takže lidi! Kdo milujete mašinky s komínkem, kotlíkem, ohníčkem a ojničkami, Vlak / Le Train je povinné pokoukání! Sugestivní válečný film, špinavý, páchnoucí po oleji a vazelíně v maznicích. Masivní exploze, žádná počítačová šidítka.

Dým, horká pára, žár topeniště a tep parních lokomotiv. Třeba jako zhruba ve 46 minutě filmu kdy lokomotiva stojí ukrytá před útokem stíhačky v tunelu. Děj se na okamžik zklidní, jen mašinka dýchá…

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!