AEG Telefunken E1902
Dříve publikované,  HISTORIE,  TECHNIKÁLIE

AEG Telefunken E1902 VHF-UHF Receiver

Další stará mašinka odložená v zaprášené skříni. V době svého vzniku ovšem patřila k naprosté špičce. Byl to (a stále je) skvěle navržený VHF-UHF receiver, jeden z tehdy široké řady společnosti AEG Telefunken. Nemá výrobní štítek takže jen tuším, že by mohl být vyrobený někdy v letech 1985 – 1995. Jeho výbava patřila mezi top a řekl bych, že ani v současnosti mnoho podobných strojů nedosahuje jeho kvalit. To se ovšem zákonitě projevilo v jeho tehdejší velmi vysoké ceně. A ta se pochopitelně odráží i v současné ceně bazarové. Tento konkrétní typ AEG Telefunken E1902 jsem nikde u nenašel ale nižší modely ze stejné výrobní řady a v dobré kvalitě se na specializovaných internetových portálech velmi sporadicky nabízejí v cenách atakujících neuvěřitelných 100 000,-Kč!

Popis přístroje

Receiver má k dispozici všechny režimy příjmu; AM, SSB, CW, FM, RTTY, data. Šířka pásma se pohybuje od 100 Hz do 10 kHz v režimech s nízkou fázovou chybou a vysokou selektivitou. Mezi další ovládací prvky patří ladění pásmového průchodu, BFO oscilátor v krocích po 10 Hz, kanálová paměť se 100 pozicemi, skenování kanálů / kmitočtů, tři ladicí rychlosti až do kroku 1Hz a v závislosti na zvoleném demódovacím režimu a šířce pásma, pomalé, rychlé a manuální AGC a automatické mazání.

Zajímavým doplňkem AEG Telefunken E1902 je vestavěné testovací zařízení (BITE), které umí monitorovat činnost přijímače a pouze tlačítky na předním panelu lze zahájit sadu testů, které prověří „střívka“ rádia.

Kvalita korpusu

Od prvního pohledu – a potěžkání – je zřejmě, že tu máme co dělat s výborně postavenou mašinou. Je to prostě řádný kus techniky, na které se nešetřilo. Stačí se podívat na detaily čelního panelu. Tlačítka, na to, jak jsou stará, fungují stále precizně, skvěle lícují a dokonale zapadají do svých pozic. Nikde se nic nezadrhává, nevypadává, otočné prvky jdou hladce. Je vidět, jaká pozornost byla věnovaná detailům během návrhu a výroby. Je zkrátka na každém centimetru je patrné, že konstrukce je festovní a že design vymýšleli lidé, kteří dobře věděli, jak se s takovým rádiem pracuje.

Displeje jsou stále jasné, rudě zářící a jejich kontrast lze přizpůsobit okolním světelným podmínkám

Kvalita zvukového výstupu AEG Telefunken E1902 je asi nejslabší stránkou. Reproduktorek už má odslouženo. Ale i tak je s podivem, že po těch letech ještě hraje. Ovšem dynamiku současných rozhlasových stanic v pásmu FM reprodukuje s velkým omezením. Sluchátka jsem neměl dispozici.

Nikde na internetu jsem tento model AEG Telefunken E1902 VHF-UHF receiver nenašel. Ono se to dá pochopit. Pokud se nachází v dobrém stavu, je to poklad, kterého se majitelé nezbavují. Rozhodně je to zřejmě vzácnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!