CYKLO,  Květen 2020,  MTB výjezdy,  PŘÍRODA

Okruh Rakovnickou vrchovinou

Výlet ze dne 10. 5. 2020 nás navnadil. Oblast Rakovnické vrchoviny se jeví pro XC bajkování jako velmi vhodná. Pěkná krajina, výhledy do daleka, krásné lesy, střídání různých povrchů a i těch strmějších výjezdů a následných sjezdů jsme si užili dost. I počasí se vydařilo, takže okruh Rakovnickou vrchovinou se nám moc líbil a i přes unavené nohy jsme si řekli, že se sem ještě určitě vrátíme.

Trasa 50 km

Start a cíl byl v obci Kožlany. Spolu s kamarádkou Eliškou jsme vyrazili směrem na západ, po „modré“ turistické až k zámečku Svatý Hubert. Dlouhým klesáním jsme pak sjeli do známé rekreační oblasti Jesenice a následně po NS Jesenicko projeli územím zvané Krtské skály.

Odtud jsme pokračovali po zelené turistické přes obec OstrovecChvojkovskému mlýnu, na chvíli jsme se napojili na naučnou stezku (NS) „Cesta slovanských bohů“, přes vesnici Vysoká Libyně jsme se napojili na další NS zvanou „Cesta jediného boha“. Po ní jsme se „vyšplhali“ k vysílací věži Kralovice a opustili jsme ji až v křížení s červenou turistickou nad obcí Mariánský Týnec.

Poslední část trasy nás provedla kolem barokního hospodářského dvora Hubenov, obcí Hradecko a skrz Kožlanský les jsme se vrátili do bodu startu.

Zajímavosti na trase

Mezi Svatým Hubertem a Jesenicí jsme nemohli minout výraznou až impozantní krajinnou dominantu, asi 2,5 km dlouhou kaštanovou alej začínající v lese pod Plavečským vrchem, pokračující kolem Kaple Panny Marie Altöttingenské, v několik směrech se lomící a končící v lese nad obcí Jesenice. Stromy byly právě v květu. Zatím rozhodně nejkrásnější alej, kterou jsem viděl. Viz video.

Z Jesenice jsme pokračovali po NS „Jesenicko“ až k místu zvaném Krtské skály což je území plné skalek, dávno opuštěných lomů a samostatně ležících balvanů. Zajímavostí je, že se tu lámala vysoce kvalitní žula, která byla použita na mnoha význačných stavbách u nás i v zahraničí. Pěkný byl zatopený lom s jezírkem… hm, nic moc vody tu ovšem nebylo čemuž se v současné době člověk ani nediví…

Nejnáročnější úseky

  • výjezd ke Krtským skalám
  • výživný stoupák z obce Ostrovec „po zelené“
  • výjezd k vysílači Karlovice

Okruh Rakovnickou vrchovinou nám nabídl prosluněné lesy, v tento čas už vonící smolou, všechny druhy povrchů, též krásné mraveniště, zajímavý železniční most kousek za obcí Kožlany zvaný Strachovický a zařazený mezi památkově chráněné objekty.

Příjemné setkání

O něm se musím zmínit. Při zastávce u zámečku Svatý Hubert se s námi dal do řeči jeden místní pán, který se před svým domem též chystal na vyjížďku. Na tom by snad nebylo nic zvláštního, nebýt toho, že přiznal věk 82 let, že má k dispozici tři kola, starou silničku z Německa, pak kolo trekingové… a k letošním narozeninám dostal celoodpružené… A jen tak si „dá“ 60 kilometrů, kamsi k Rakovníku. Na můj dotaz, zdali se nebojí současného provozu na silnicích, odpověděl něco v tom smyslu, že v nejhorším případě sjede do příkopu… a že to už kolikrát udělal. Lepší si natlouct než se nechat zabít…

I o tom byl Okruh Rakovnickou vrchovinou

Pokud chceš → tak písni

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!