KULTURA,  MUSIC

Pumarosa

Hit No1 z první desky: Dragonfly

Produkce této britské kapely je opravdu velmi zvláštní a svým způsobem až vzrušující. Pětice muzikantů pochází z Londýna a ani kritici se údajně nemohou sjednotit na tom, jaký styl hrají. A nádavkem přidávají, že se sound kapely Pumarosa vymyká všemu počítačovému bordelu, co se poslední dobou tlačí do éteru a do povědomí posluchačů! Dosud kapela vydal dvě alba: “The Witch” v roce 2017 a “Devastation” v roce 2019.

Je to těžké, nejsem hudební publicista ale těmto rozpakům vcelku rozumím. Škatulkování není jednoduché. Otázka je, zda nestačí jen poslouchat a je nutné tvorbu umělců hned někam řadit…

Jako v tomto případě. Kapela totiž vydala dvě alba, která jsou ovšem značně rozlišná. Proč? Vysvětlím v následující řádcích.

Pumarosa – The Witch 2017

Pop rockové album s indie elektronickým kořenem otevírá doslovná hitovka „Dragonfly“. A v ní si okamžitě povšimnete vokálního projevu zpěvačky a kytaristky Isabel Munoz-Newsome. Ať je to třeba v lehce pop rock – art punkové skladba „Honey“ nebo titulní „The Witch“, která jest v konci ozvláštněné hlukovou stěnou a la Sonic Youth.

Priestess“ je vysloveně taneční záležitost která by měla rozhýbat i chromého stejně jako britpopová „My Gruesome Loving Friend“ , „Barefoot“ nebo „Snake“. Ale třeba taková „Red“ je z úplně jiného těsta. Skvělá melodická linka s krásným zpěvem Isabely nese výrazný pop rockový segment, který se ovšem v půlce zlomí do triphopového běsnění.

Pumarosa – Devastation 2019

Vydání tohoto alba předznamenala velmi nepříjemná událost. Příčinou bylo diagnostikování rakovinového onemocnění děložního čípku zpěvačky Isabel -Munoz-Newsome. Stalo se tak týden po vydání prvního alba. Navíc zpěvačku postihly i blíže nespecifikované vztahové problémy, takže prožívala vpravdě velmi těžké období svého života.

Sama otevřeně mluví o totálním šoku, když v době, kdy jim všichni blahopřáli ke skvělému debutu, přišla tato značně deprimující zpráva.

Je ovšem nutné dodat, že se prožitá traumata výrazně otiskla do jejího vokálního projevu.

Získal na výrazu, důrazu, na ženskosti, je velmi procítěný, místy vášnivý i mazlivý, po přestále hrůze obdařený stužkami smutku až patosu. Soundu kapely tak na druhé desce dává Isabel další, a velmi výrazný rozměr! Díky jejímu zajímavému zpěvu tu slyším i poměrně výrazné otisky tvorby takových hudebních ikon, jako jsou PJ Harvey či Patti Smith.

A když tedy ty škatulky, mohu říct, že mi Pumarosa s albem “Devastation” vkládá na kovadlinku, třmínek a kladívko doslova mix elektro-synth-popu výrazně podtrženého art punkem s drobnými odkazy na noise-rock či triphop. To je označení pro hudební základ.

Protože ať si poslechnete kteroukoliv skladbu, všude dominuje „nová“ a naprosto skvěle znějící Isabele Munoz-Newsome! „I See You“, „Lose Control“, to jsou skvělé vokální kreace a chytlavé melodie, které se vám po druhém poslechu zakousnou do hlavy a nebudou chtít ven, to vám garantuji! Stejně tak „I Can Chance“ obdařená neuvěřitelně mazlivým refrénem. A když si poslechnete velmi zvláštně vystavěnou skladbu „Virtue“, hlas Isabele si prostě musíte zamilovat, jiná cesta není!

To zase taková „Into The Woods“ dává připomenout rockové záseky Davida Bowieho a metalové Tarji. Nářez jako hrom!

Kapela Pumarosa, ať s albem “The Witch” nebo “Devastation“, působí na současné hudební scéně jako kdyby spadla z jiného času. Z takového, kdy se do hudby ještě vkládalo srdce se všemi jeho odstíny a ozvěnami. A Isabele Munoz-Newsome city nešetří!

Moje hodnocení

Pumarosa – The Witch 2017 – 90%

Pumarosa – Devastation 2019 – 100% + zvláštních 20% za zpěv

A že Isabele umí i unplugged…

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!