CYKLO,  CYKLO TECHNIKA

Rudy Project Defender – recenze

Když jsem se na začátku loňské sezóny rozhlížel po sportovních brýlích s fotochromatickými vlastnostmi, jako první mi padly do oka právě brýle Rudy Project Defender. Od jara do podzimu používám kontaktní čočky a moje oči pod nimi skryté jsou hodně citlivé nejen na rychlé přechody mezi ostrým světlem a stínem ale i stejně tak na slunečnou, byť lehce podmračenou oblohu, kdy lomy rozptýleného světla dokáží být pro mé oči dost nepříjemné. Sluneční brýle jsou pro mne nutností a jako cyklista jsem tedy potřeboval samozabarvovací skla co nejlepší kvality, která budou velmi rychle reagovat na měnící se UV záření.

Předesílám, že nejsem nijak svázaný s firmou Rudy Project, toto je jen a pouze moje uživatelská recenze!

Navíc jsem si již dříve pořídil “civilní, volnočasové” brýle Rudy Project SpinHawk, které se mi naprosto osvědčily a třeba po 12 dnech na mořském pobřeží jsme je nechtěl sejmout z tváře.

Rudy Project Defender

Pravda, tyto brýle nejsou nejlacinější ale zde platí: za kvalitu se holt musí dát víc penízků. A tak jsme si mohl na konci loňské sezóny říct: lepší brýle sis nemohl koupit, chlape! Proč takový verdikt? Čím jsou výjimečné oproti konkurenci!?

Materiál

Výjimečné jsou ve zvláštních sklech. Zde jsou marketingově označená jako ImpactX ™. Nechápu, jak to inženýři Rudy Project vymysleli, ale fakt je ten, že na nich registrujete jen velmi nepatrné zabarvování. Filtr má označení 1-3. Odstín skel se jeví skoro stále stejný, ať jste na přímém slunci nebo v hlubokém stinném lese. Ale fungují brilantně!

Moje kontaktní čočky si pod nimi doslova hoví, ani na vteřinu jsem neregistroval nějaké náhle oslepnutí při prudkém přejezdu ze stínu do světla nebo zírání do tmy při pohybu opačném. Filtry zkrátka pracují briskně a já nemám šanci něco postřehnout! Oči si dokonce na brýle tak navykly, že kolikráte zapomínám, že mám Defendery nasazené!

Jsou široké, doslova obejmou oční oblouky až ke spánkům takže pod ně nefouká a nehrozí, že vám tam zaletí nějaký hmyz. Ještě musím zmínit, že jsou dobře odvětrávané. Celé řadě drobných otvorů odborně říkají systém Power Flow.

I když – s tím odvětráváním: v loňském létě jsem uprostřed trasy zažil prudký zvrat počasí, kdy dusno a teplotu kolem 30´C během několika minut vystřídala bouře se studeným lijákem, zprudka se ochladilo a Defendery se zamlžovaly opravdu fest! Ale uznávám, byl to extrém!

Konstrukce

Rudy Project Defender jsou velmi lehké, pružné a ohebné, a jak nosník tak nožičky se dají krásně vytvarovat přesně podle tvaru nosu a obličeje. Rám je vyrobený z termoplastu zvaného Grilamida, a ten ji i na omak velmi příjemný. Řekl bych, že je v podstatě nezničitelný – a píšou, že i antialergický. A také to, že vás při případném pádu nijak neporaní!

Údržba

Velmi jednoduchá: voda, mýdlo, pak vysušit a leštícím hadříkem na brýle vyleštit. Není potřeba používat žádnou chemii. K brýlím dostanete i pevnou krabičku a měkký pytlíček pro bezpečnou přepravu

Jediná… snad ani ne výtka, spíš upozornění

Týká se brýlí Rudy Project Defeneder s označením Black Matte – ImpactX Photochromic 2 Red, které používám.

Znáte ty situace určitě sami. Jaro až podzim, teplo, vy na svém bajku v lese, dřete se v nekonečném stoupání, stojku zdoláváte závratnou rychlostí chůze… a kolem hlavy vám rotuje okřídlená havěť lačná vaší krve. A věřte, že brýle Rudy Project toho bzučícího bordelu přilákají ještě víc. Čím to?

Nejdříve jsem si říkal, že se víc potím nebo že jsme zrovna v místě, kde je toho nepříjemného hmyzu nějak víc… ne, je to jinak. Právě ta ostře rudá barva rámečků na té monotónní šedo-zelené tapetě lesa doslova září do dálky a láká krvelačné potvory ze širokého okolí. Působí na ně jako signální světlo! Na to je potřeba se připravit, mám to už ověřené, že to tak opravdu funguje a na kopec vás holt doprovází svatozář

Pokud tedy takovéto obtěžování nesnášíte, zvolte si méně výraznou barevnou kombinaci. Není to problém, dnes je možné si brýle dokonale „customizovat“, díky několika desítkám výměnných rámečkům a skel.

Závěr

Rudy Project Defender patří ke špičce brýlí, nejen sportovních. Jednu sezónu jsem je testoval a nenašel jsme na nich chybku. Dnes patří neodmyslitelně do mé výbavy. Doporučuji, ta vyšší investice se určitě vyplatí!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!