ARCHITEKTURA,  CESTOVÁNÍ,  Dříve publikované,  HISTORIE

Tetín: doteky historie

Ač název téhle obce v kopci nad Berounem mnoha lidem moc neřekne, jest toto místo označované jako jedno z nejdůležitějších v naší historii. Dokonce se někdy píše, že je Tetín zrcadlem českých dějin. A příští rok se možná zviditelní na celém světě! O tom dál. Takže jen v krátkosti, co lze tady, na poměrně malé ploše, všechno najít.

Románský kostelík sv. Kateřiny založený kolem roku 1200. Románský, barokně přestavěný kostelík sv. Jana Nepomuckého. Raně barokní kostel sv. Ludmily z 80. let 17. století. Dále ruiny Tetínského hradu a Tetínské hradiště, o němž je první doložená zmínka z roku 921, kdy se sem uchýlila kněžna Ludmila. Zde byla v září téhož roku uškrcena dvěma muži, které poslala její snacha Drahomíra. A právě v místě, kde stojí kostelík sv. Kateřiny (původně vysvěcený sv. Ludmile), měla být na přechodnou dobu pohřbena. Viz wikipedia. Dnes je Tetín cílem mnoha turistů, kteří přijíždí nejen za kostely a doteky historie ale i krásnými až dechberoucími výhledy do údolí Berounky. A kněžna Ludmila se stala vůbec první českou svatou!

Co se tu chystá?

Obec Tetín je také známé poutní místo, hlavní pouť se koná první neděli po 16. září. A příští rok by se tu měla konat opravdová mega akce!

K výročí 1100 let od smrti kněžny Ludmily se tu chystá obří náboženská sláva – a snad i za účasti samotného papeže – prý se o tom jedná už několik let.

Tak se nechme překvapit. Pokud k tomu opravdu dojde, pro malou obec Tetín to bude: 1/ masakr (na nevelké návrší vysoko nad Berounkou by přibylo určitě několik desítek tisíc poutníků z celé Evropy)  2/ obrovská reklama s celosvětovým dopadem!

Tetín patří k nejstarším vesnicím v České republice a dáma Historie zde svými prsty už od roku 921 spřádala osudy mnoha lidí. Víte třeba, že na zdejší faře pobýval Václav Hájek z Libočan a pracoval na své Kronice České – svým dílem slavné i kontroverzní?

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!