HISTORIE,  TECHNIKA

Horch 853 Sport Cabriolet

Luxusní kabriolet za 17 mega

Na chodbě nákupního centra POP Premium Outlet Airport Prague je k vidění tento vpravdě monstrózní automobilový stařeček. Dvoudveřový kabriolet Horch 853 byl vyráběný v letech 1937 – 1940. Jedná se o pětilitrový osmiválce (4944 ccm) s výkonem kolem 120 Hp. A s udávanou spotřebou kolem 22 l na sto km. Veškerá technická data se dají dohledat na internetu – třeba zde nebo zde.

2 otázky

Při pohledu na tuhle mašinu mne napadly dvě věci. Jak by se dnes více jak 5 metrů dlouhý kabriolet vypořádal s parkováním – třeba zrovna zde, v podzemních garážích outletu POP. A také kdo by byl dnes ochotný dát kolem 17 milionu korun za mašinu, kterou je ještě potřeba důkladně restaurovat. Čili kalkul s dalšími stovkami tisíc korun…

Jeden ze 619 kusů – a není na prodej!

Horch 853 je v majetku společnosti 3E Engine a podle lístku na kapotě NENÍ na prodej. Vzhledem k tomu, že bylo údajně vyrobeno jen 619 kusů tohoto typu auta, jde o drahokam, který se z ruky jen tak nepouští. Probíhá restaurování tak se snad někdy dočkáme okamžiku, kdy tu bude Horch 853 vystavený v plném lesku a kráse. A třeba s efektní „rybí“ zelenou metalízou, kdy se v době výroby do barvy údajně drtili desítky kilo jemně namletých rybích šupin – v roce 1937!

Zajímavost na konec

Firmu založil August Horch roku 1899 a výrobu super luxusních aut zahájil v roce 1900. V roce 1909 Horch svou firmu opouští a zakládá další automobilku Audi. V roce 1932 se spojily firmy DKW, Audi, Horch a Wanderer do společenství Auto Union. A právě z této zlaté éry automobilismu pochází i tento kabriolet. V roce 1935 byla totiž v Německu zrušena daň z automobilů, která se vypočítávala podle objemu motorů. A to byl ten správný signál signál k výrobě luxusních, drahých a výkonných vozů. 

VIDEO

Pokud chceš → tak písni

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!