Děd
ARCHITEKTURA,  Dříve publikované,  HISTORIE

Děd je rozhledna nad Berounem

Malá, vystavěná z 25 tisíc bílých cihel z Králova Dvora. A nikoliv bezvýznamná! Rozhledna Děd je vůbec první rozhlednou postavenou v českých zemích (!) a to roku 1893. O stavbu se zasloužil Klub Českých Turistů a Okrašlovací spolek z Berouna.  Cena byla 2171 tehdejších zlaťáků.

Každá rozhledna má tvořit okrasnou a krajinotvornou roli.

V případě rozhledny Děd je to trošku problém. V době svého vzniku byla vystavěná na holém kopci a plnila obě výše popsané role. Dnes je kolem vzrostlý les, takže ničím nerušený výhled je pouze průsekem na město Beroun a pak omezeně směrem na Křivoklátskou vrchovinu.

Ještě pár technických poznámek. Děd má vyhlídkovou plošinku ve výšce 12 metrů a vede k ní 23 kamenných schodů od úpatí rozhledny ke vchodu a dalších 33 železných, točících se proti směru hodinových ručiček.

Od roku 1954 byl Děd v majetku národního podniku Turista, později ČSTV. Když je v době restitucí chtěl klub turistů získat zpět, zjistilo se, že rozhledna vlastně neexistuje! Nebyla zanesena v pozemkových knihách. Takže připadla státu.

Dnes by už měl Děd patřit městu Beroun. Je tu posezení se stříškou a ohniště na opečení buřtů – třeba…

Počasí bylo zpočátku fajn, pravé "turistické". Jenže později se dost oteplilo, slunce vykouklo z mraků a po nedávných deštích promáčený lesní porost začal produkovat značnou vlhkost. To už jsme ale naštěstí šlapali z kopce dolů.

Poznámka na konec.

Nebylo nám dopřáno „kochat se“ výhledy, neb v nebezpečné blízkosti začali s hrozivým bzučením poletovat sršni, takže jsme rozhlednu Děd raději rychle opustili.

Účastnící výletu: ZS&JP+pes G

Info bylo získané zde a zde

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!