CYKLO,  CYKLO TECHNIKA,  Dříve publikované

Revoloop pohřbí klasické duše? – UPGRADE 19. 08. 2020

UPGRADE 19. 08. 2020

Zvažte nákup! Může se stát, že budete zklamáni jako já! Dva problémy provází duše Revoloop! 1) špatné ventilky – problémy s nafukováním! 2) špatně držící originální záplaty! Krátce po zalepení poškození se záplata zkrabatí a začne unikat vzduch! V případě průrazu pláště a duše, např. hřebíkem, vznikne díra, na kterou záplaty nestačí!

************

****

Každý cyklista tu nepříjemnost zná. Prima vyjížďka, všechno klape, počasí “oukej”… a najednou ouvej! Píchnuté kolo! Nezbývá než zastavit a provést servisní úkon. O pár kilometrů dál totéž postihne vašeho parťáka. Opět zdržení, zásah do časového rozpisu itineráře, počínající rozmrzelost. A tohle se opakuje – častěji než by bylo přijatelné. Na vině jsou většinou maličké trny, které sotva projedou pláštěm, ale přece jen svoji špičkou začnou nahlodávat duši.

Tohle výše napsané jsme zažívali při poslední výjižďce. A když si hodím průměr od závěru loňské sezóny do současnosti, tak to opravdu vychází – co třetí MTB trip, tak píchlé kolo právě tímhle blbým trnem. Mrzutost! Co kuwa s tím? Do tubeless setů se vám kvůli komplikovanosti systému a „špinícímu tmelu“ nechce.

Co tak zkusit novinku: plastové duše německé firmy Revoloop?

Jsou vyrobené z termoplastického polyuretanu – při vybalení a prvním omaku se mi okamžitě vybavila nákupní “igelitka” vyrobená z hodně houževnatého materiálu. Nebo “rukávek” na tlačenku:-) Na netu i v tisku psali, že by tato duše měla být pevnější než kaučuková klasika a právě tyhle výše popsané patálie s trny eliminovat. OK, dám na ně!

Tohle není, prosím, reklama, pouze se podílím se zkušenostmi! Třeba má někdo taky takové trable s trny, je nasratý a řeší co dál…

Váhový šok

Tohle je další – a pro mnohé honiče gramů zásadní – lákadlo duší Revoloop. Bezkonkurenční snížení obvodové hmotnosti kol!  Jen pro zajímavost: váha klasické duše vyjmuté z mého kola byla 210 g. I s gumičkou a jednou záplatou. Váha „plastikové“ duše je 46 g! Je to neuvěřitelné ale na rotaci jednoho kola ušetřím cca 164 g – na obou 328 g!

Zkušenosti s nasazováním

Přijde mi trošku složitější než u klasiky. „Igelitová“ duše klouže. Zkoušel jsem ji usadit jen tak a poté i s mírným nahuštěním. Druhý způsob mi přijde lepší v tom smyslu, že se dá klouzavá duše přece jen lépe dosadit do ráfku. Každopádně je potřeba přijít na správný grif a snažit se nasadit zároveň duši i s pláštěm.

Huštění a opravy

Výrobce píše, že se k duším Revoloop můžeme chovat jako ke klasickým. Tedy hustit je tak, jak jsme zvyklí nebo s ohledem na použitý plášť. Pro případný servisní úkon firma nabízí i originální lepící sadu Repair Kit s lihovými hadříky a speciálními záplatami.

Revoloop pohřbí klasické duše?

Toť otázka. Ovšem vzhledem ke skutečnosti, že ne každý má možnost či ochotu přejít na tubeless systém a servisovat kolo „s mlíkem“, klasické duše tu budou i nadále. „Plastikové“ Revoloop jsou bezesporu hodně zajímavou alternativou, byť s vyšší cenou. Uvidím, co vydrží.

První zkušenost.

První, co po rozjezdu okamžitě zjistíte, je “nový” zvukový vjem! Kola osazená dušemi Revoloop lehce bzučí. Nebo rezonují, vyberte si. Je to slyšitelné hlavně při jízdě na asfaltu, v terénu se ten zvuk trochu ztrácí v hluku pocházejícímu z podkladu, ale je přítomen. Možná se za vámi i někdo ohlédne, zda náhodou nemáte mezi nohama skrytý elektromotor.

Ne, je to jinak. Zaklepejte prsty na nafouknutý plášť s klasickou duší. Nic. Udělejte totéž na plášť osazený Revoloop duší. Jasný zvuk! Je to logické, klasická pryž zvuk tlumí zatímco na 5 PSI nafouknutý plast Revoloop rezonuje jako po úderu paličkou na blánu bubínku…

A ta váhová úspora? Ano, akcelerace mi přijde svižnější, rotace kol je jaksi „svěžejší“. K vypočitatelné fyzikální hodnotě kinetické energie 29´ obruče se evidentně přidává nějaké odlehčení navíc. Na důvěrně známé stezce je to opravdu znát. Ale určitě by to chtělo nějaké exaktní měření…

Na druhou stranu: když bych kdekoliv na rámu ušetřil/odmazal tuto váhu – třeba odložením podsedlové brašničky s nářadím, určitě nic nepoznám. Ale takto razantně odlehčená obruče kol přece jen dávají předpoklad “procentíka” váhové úspory.

One Comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!