na cibulce
→→,  ARCHITEKTURA,  HISTORIE

Na Cibulce. Oživíme historický areál?

Jde o poměrně rozlehlé, částečně lesoparkové území, rozprostírající se na rozhraní tří pražských katastrálních území. Železniční trať ze Smíchova do Hostivic dělí park na dvě části. Severní prostor zvaný Na Cibulkách patřící do Košíř a na jižní jinonickou část lokality s názvem Vidoule. Třetí část nese název Hliník, patří do městské části Motol a částečně kopíruje golfový resort a chatovou osadu. Celková rozloha parku Na Cibulce je udávaná něco málo přes 66 ha, tedy o něco méně, než má slavný Petřín

Součástí motolské části Hliník je kus, zdá se, že nepříliš kvalitního „lesního“ porostu v horní části u železniční trati. Zde se údajně plánuje vybudování MTB trailů.

Nejzajímavější…

…je určitě košířská lokalita Na Cibulkách. Zde je soustředěno nejvíce památek a zajímavostí jako je Čínský pavilon pod kterým se nachází revitalizovaný sad. Kousek vedle a výš lze navštívit uměle vytvořenou, romantickou zříceninu s kamennou rozhlednou. Je tu k vidění hájovna, ve které, soudě podle plakátků na bráně, probíhají aktivní kulturně-    společenské programy pro děti, důchodce atd. Dominantou tohoto místa je hospodářská usedlost Cibulka, která dala jméno celé této oblasti.

Bohužel, zatímco Čínský pavilon se nachází těsně před dokončením rekonstrukce a kamenná rozhledna prošla týmž procesem v roce 2014, neplatí to o uzavřené a značně zdevastované usedlosti. Prošla bohatou a též značně pohnutou historií. Velmi zjednodušeně řečeno: střídavě byla budována, devastována, opravována, přestavována a opět devastována. Zažila i policejní manévry v podobě značně mediálně propíraného a vcelku masívního zákroku z května 2015 proti skupině lidí zde provozujících squatting.

Cibulka není Petřín

Bohudík. Zatímco petřínské sady s rozhlednou, lanovkou, těsným sousedstvím Strahovského kláštera, Růžovým sadem a krásnými výhledy na Pražský hrad, včetně velké části staré Prahy, bývají v obležení turistů, o lokalitu Na Cibulce je zájem minimální. Dokonce se dá říct, že sem „zabloudí“ hlavně místní. Na procházky, k provozování fit aktivit či venčit čtyřnohé miláčky. Přitom jde o celkem romantické místo, hlavně v prostoru Čínského pavilónu, kamenné rozhledny a jezírka se sochou Diany. Nebýt trvalého ruchu pocházejícího z blízké rušné komunikace Plzeňská, člověku by ani nepřišlo, že se nachází v Praze, nadohled od Smíchova či motolské nemocnice.

Jen je škoda, že hospodářský areál Cibulka stále chátrá. Kdyby se z této předsmrtné křeče oživila, kdyby se našly peníze – hodně peněz – mohla by se stát krásným centrem kulturně-společenského života v této části Prahy. Hospůdky, kavárny, čajovny, společenské prostory pro pořádání koncertů…

Nějaké návrhy snad „leží“ na úřadě městské části Praha 5, poslední informace z letošního července naznačují, že by „město“ mohlo celý rozlehlý areál koupit za 105 milionu korun. Co s ním bude dál, jest ve hvězdách. Luxusní bytový komplex, domov pro seniory stejné úrovně?

A v části parku zvaném Hliník se možná dočkáme i MTB trailů.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!