→→,  ARCHITEKTURA,  HISTORIE

Kostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře

8. listopadu 1620, tedy rovných 400 let tomu zpět, kdy tu probíhala ne/slavná bitva, která na dlouhou dobu radikálně pozměnila poměry v naší zemi. Jednoduchá kaple byla postavena při cestě, kudy vedla poutní stezka od pražské Lorety do kláštera v Hájku. Byla vystavěna krátce po bitvě v místech, kde byly uloženy ostatky padlých vojáků a zároveň měla připomínat bitvu jako takovou. Už dne 8. listopadu 1624 je známo první procesí, které táhlo z Pražského hradu ke kapli na Bílé hoře. V letech 1704 -1730 byla postupně stavba rozšiřována, ke kapli byl přistavěn osmiboký presbytář. A takto vznikl výstavný poutní areál – Kostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře. Od roku 2018 je národní kulturní památkou a zároveň jednou z nejdůležitějších památek městské čtvrti Řepy. Tolik v zkratce historie tohoto místa, která je jinak mimořádně bohatá.

Zde je odkaz na galerii fotek v plném rozlišení

Od roku 2007 žije v areálu komunita sester benediktinek a vstup do areálu je možný pouze v době konání pravidelných bohoslužeb.

Výstava

400 let je dlouhá doba a kostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře si toho ve své historii užil až moc, vše se dá dočíst na serveru wikipedia. Slavné výročí tu připomíná také několik velkoplošných informačních panelů, na kterých je celá historie tohoto místa přehledně rozepsána.

Já měl to veliké štěstí, že jsem poutní areál Panny Marie Vítězné navštívil asi 40 minut před začátkem mše. Nikde nikdo… a tu náhle… z nitra kostela začaly znít varhany. Mystický okamžik. Jako kdyby tohle místo chtělo hříšnému poutníkovy připomenout… co? Dámu “Pomíjivost” života pozemského? Dámu, které “pomíjivým” mávnutím ruky před 400 lety obětovala životy zhruba 2500 vojáků, padlých na tomto návrší…

A stejně náhle se tu zjevila „domácí“ řeholnice benediktinka a odpovědí na můj dotaz řekla: „… jen běžte, do toho kostela, dřív než začne mše, strčte do těch vrat, jdou trochu ztuha…“

Výstava „400 let od bitvy na Bílé hoře“ trvá od 1. Října do 1. prosince. Je volně přístupná v ambitech poutního místa Panny Marie Vítězné denně od 9 – 16:30. Mše se konají každý čtvrtek od 17:30 a v neděli od 11 hodin. Doporučuji přijít asi hodinku před mší. Varhaník hraje, zvony zvoní a svolávají věřící… a slavný poutní kostel je tu pro vás.

Video v délce 3:30 min. Natočené kamerou GoPro Hero 8 a zpracováno v programu Filmora 9

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!