ARCHITEKT,  HISTORIE,  PŘÍRODA,  TECHNIKA

Letenské sady

Podle serveru wikipedia jde o druhý největší park na území Prahy – po sadech na Petříně. A jelikož se nachází na relativně strmém kopci (cca 256 m.), je odtud moc pěkný výhled na město, hučící, cinkající a šumící pod nohama návštěvníků.

Ano, pohledy jsou to zajímavé, navíc, když město se spoustou památek nasvítí odpolední pozdně listopadové slunce, „visící“ kousek na Petřínem. Ovšem velmi zajímavé památky lze najít i tady. Jako první každého asi napadne dávné…

Megalomanské sousoší Stalina

… vybudované v roce 1955. Letenské sady „krášlilo“ až do roku 1962, kdy došlo k destrukci celého památníku. Žulová hlava Stalina se údajně dodnes nachází na dně Vltavy pod kopcem. Zůstal zde rozlehlý žulový podstavec, schodiště a 2 bronzové mísy pro “věčné” ohně.

Zajímavost

V době existence památníku byly Letenské sady přísně střežené a městské čtvrti Letná se říkalo Záprdí 🙂 Proč?  Sousoší tvořil v čele Stalin, za ním celkem osm soch zastupujících naše i sovětské dělníky, vojáky, kolchoznice, vědce atd. A celý ten žulový, 15,5 metrů vysoký zástup shlížel dolů na město, prdelemi otočený právě k letenské čtvrti…

Po sousoší se naštěstí slehla zem, ovšem jsou tu další zajímavé památky.

Metronom

Nebo také stroj času. Stojí na místě bývalého Stalina, byl vybudovaný v roce 1991, takže příští rok (2021) to bude již 30 let, co svým 25 metrů vysokým kyvadle městu pod sebou počítá čas.

Hanavský pavilon

Hodně zajímavá stavba z roku 1891 – technická památka z litého betonu, skla a kovu. Dnes restaurace s krásným výhledem na Vltavu s Mánesovým, Karlovým a mostem Legií.

Letenský kolotoč.

I tato naprosto unikátní památka krášlí Letenské sady. Mělo by jít o údajně nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě! Pouťová atrakce byla zkonstruována v roce 1892! Znám pár lidí, kteří se ještě stačili povozit na konících. Na točně o průměru 7,6 m se jich tam točí 21 a jsou to slámou vycpané  pravé koňské kůže. V současnosti probíhá rekonstrukce a restaurátorské úkony. Letos (2020) měly být dokončené ale popravdě řečeno, nevypadá to. V roce 2006 byla odhadována částka potřebná na obnovu vyčíslená na 6 milionů, takže s ohledem na současné ceny to klidně dnes může být i deset…

Letenské sady jsou celkem rušným místem. Na rozsáhlém žulovém podstavci, pozůstatku po sousoší Stalina, den co den řádí hlavně početné party vyznavačů “prkýnek” -skateboardů. Stejně tak se sady stávají častým cílem víkendových návštěv Pražanů. Asi kilometr dlouhá trasa po hraně kopce od Letenského zámečku po Hanavský pavilon může být protažena kolem Kramářovy vily, přes lávku nad Chotkovou ulicí do parku-sadu téhož jména, dál, až Královské zahrady.

Pokud ovšem není uzavřena kvůli corona-bordelu, jako v současnosti. A prakticky z celé trasy jsou krásné výhledy na město.

Pokud chceš → tak písni

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!